Nový Zéland: Krajina plná klenotů
Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, neřeknou své zemi jinak než „Aotearoa“ neboli „Země dlouhého bílého oblaku“. Nový Zéland se nachází v jižní části Tichého oceánu a skládá se ze dvou hlavních ostrovů oddělených Cookovým průlivem (známých jednoduše jako Severní ostrov a Jižní ostrov). Nový Zéland leží ve vzdálenosti asi 2000 km na jihovýchod od Austrálie. Nejbližší pevninou na jihu je Antarktida. Na severu se nacházejí souostroví Nová Kaledonie, Fidži a Tonga.
Jedná se o nezávislý stát, jenž je členem britského Společenství. Hlavou státu je královna Alžběta II. Na Novém Zélandu ji zastupuje guvernér, na kterého jsou delegovány veškeré pravomoci královny.
Mezi hlavní symboly země patří kiwi, čímž nemyslím ono ovoce, které zde rovněž hojně roste, ale chráněného opeřence. „Kiwis“ je také výraz, jakým se často a rádi nazývají sami Novozélanďané, kteří jsou dle mých zkušeností přátelští, vstřícní a pohodoví, přesně v duchu jejich životního hesla „easy going”.
Dalším výrazným symbolem je list kapradiny „Ponga” a nevšimnout si nelze ani všudypřítomných obličejů hráčů národního ragbyového družstva „All Blaks”. A věděli jste, že když otočíte obrys Nového Zélandu, dostanete „druhou botu do páru k Apeninskému poloostrovu“?
Návštěva v ledovém království
Díky poloze Nového Zélandu ležícího na jižní polokouli a faktu obrácených ročních období, je možné zde i na začátku července zažít pravou zimní atmosféru,
a to především na Jižním ostrově, jemuž dominují vrcholky Alp se sněžnými poli a ledovci. Nejvyšším vrcholem je Mount Cook (3754 m). Nachází se zde mnoho nádherných jezer, nesoucích tradiční maorské názvy jako např. Takapo, Wakatipu nebo Wanaka. Na východ od Alp se rozkládá úrodná Canterburská nížina, což je největší rovina na Novém Zélandu a na samém jihu se do ostrovní půdy zařezávají v úzkých pruzích fjordy, jež skýtají překrásnou podívanou. Na Jižním ostrově žije 810 000 obyvatel z celkového počtu 4 milionů.
Ve srovnání se Severním ostrovem je pustý, divočejší, panenský, hornatější a také dražší.
Po vystoupení z letištní haly vás hned omráčí ostrý čistý vzduch a zvyknout si budete muset rychle i na teplotu okolo deseti stupňů stejně jako na volant vpravo, respektive jízdu vlevo. Ještě teď po návratu domů občas stírám místo blinkru.
Na Jižním ostrově se nacházejí dvě letiště: jedno hlavní v největším městě Christchurch a druhé menší přímo v Queenstownu. Většina letů z Evropy směřuje přes Sydney do Christchurch, anebo na Severní ostrov do Aucklandu, odkud můžete pokračovat s lokální leteckou společností do Queenstownu.
Christchurch leží v úrodné oblasti Canterbury Plains a je kulturní, obchodní a přírodní centrum tohoto
ostrova. Christchurch nabízí mnoho zajímavých památek, překrásné zahrady a parky. Městem protéká řeka Avon River a přezdívá se mu „Město zahrad“. Nachází se zde několik divadel a galerií, které poskytují hodnotné kulturní vyžití. Pozoruhodné jsou také staré kamenné domy, připomínající anglickou architekturu. Pokud budete mít čas, obětujte den nebo dva ze svého pobytu na prohlídku právě tohoto města.
Jezero zahalené v oblacích
Pěkně živo bývá jak v zimních, tak i v letních měsících v městečku Queenstown, k čemuž přispívá magické jezero Wakatipu. Wakatipu je druhé největší jezero na Zélandu a také jedno z nejhlubších (-378 m). Prohlédnout si ho lze třeba i z paluby výletního parníku, který kotví přímo v centru. V přístavu si lze rovněž vychutnat nejlepší kávu ve městě, nebo navštívit některou ze stylových restaurací. Zajímavým vyplněním volného času je i populární Frisbee Golf v Queenstownských zahradách. Frisbee Golf je zábavná hra na bázi golfových pravidel, spočívající v dosažení jamky nahrazené speciálním terčem za pomocí nikoliv míčku a golfové hole, ale létajícího disku.
Druhým důležitým centrem je město nesoucí název jezera Wanaka, nad kterým prakticky neustále vidíte onen pověstný dlouhý bílý oblak. Kdykoliv si chci vzpomenout na Zéland, vybaví se mi právě tenhle pohled jezera s mrakem. Wanaka je poněkud ospalejší město a kdo má rád noční život, brzo pochopí, že Queenstown je pro něj jasná volba.
Nezapomenutelný zážitek je rovněž celodenní výlet na západní pobřeží a dál do Fox Glacier, což je v podstatě taková osada, kde jsou dvě restaurace a pět domů, z nichž tři slouží jako kanceláře, ve kterých si můžete najmout helikoptéru a prohlédnout si ledovec Fox Glacier a Franz Josef hezky z výšky.
Pokud si chcete odvézt ze Zélandu kromě vzpomínek, zážitků a fotek i nějakou tu originální památku, doporučuji zkusit štěstí a podívat se v nejbližší řece po tzv. „Green Jade” neboli zeleném kamenu, který je ceněným materiálem pro výrobu šperků. Pokud štěstí mít nebudete, můžete si jej zakoupit alespoň jako suvenýr v některém z turistických obchůdků.
Auckland:město plné lákadel
Pokud se na Zéland chystáte v létě, tedy v období, kdy u nás doma roztápíme kamna a přezouváme na zimní gumy, doporučuji navštívit spíše Severní ostrov. Ne že by ten Jižní byl méně zajímavý, ale určitě na něm najdete méně typicky letních lákadel. Většina turistů přilétá na Zéland přes Auckland, který sice není hlavním městem Nového Zélandu, jak by si někteří z nás určitě tipli, zato je však nejlidnatější. Žije v něm více než třetina všech obyvatel země.
Letiště se nachází asi 20 km
od centra města a spojení do něj kromě taxíků zajišťují autobusy, na které pořídíte zpáteční jízdenku s dlouhodobou platností za 20 NZD.
Vzhledem k faktu, že v Aucklandu není metro, autobusy jsou hlavním dopravním prostředkem. Zdarma lze využít turistický free city bus, který zastavuje u všech významných atrakcí a pamětihodností v centru.
Město nabízí řadu možností, jak využít volný čas, ať už jsou to muzea, galerie nebo klasické turistické atrakce i nevšední adrenalinové zážitky. Nejznámější aucklandskou atrakcí je vyhlídková věž – Sky tower, která je součástí komplexu Sky City. Tato nejvyšší věž na jižní polokouli dosahuje výšky 328 m.
Další místní atrakcí je podmořské akvárium Kelly Tarlton’s Antarctic Encounter and Underwater World. Pohodlně na jezdícím pásu projíždíte pod nádržemi a můžete pozorovat žraloky a další mořské živočichy.
Hned vedle jednoho ze dvou přístavů Waitemata stojí Auckland Harbour Bridge, což je taková menší kopie Harbour Bridge v australské Sydney. Most spojuje centrum města se severním předměstím. Netrpíte-li závratí, můžete si stejně jako v Sydney zaplatit adrenalinovou procházku přes horní oblouk mostu.
Svět doutnajících sopek
Nejznámějším a zároveň největším jezerem Severního ostrova je Jezero Taupo. Rozkládá se na 616 km2. Vzniklo následkem ohromné sopečné exploze asi před 25 000 lety, kdy se vzniklý kráter postupně zaplnil vodou. Vodou z jezera je napájena nejdelší řeka v zemi Waikato River (425 km), která je rájem pro rybáře.
Pokud nejste zrovna příznivci rybaření, můžete využít některou z mnoha aktivit, které nabízí stejnojmenné rekreační městečko na břehu jezera. Oblíbené jsou zde hlavně vodní sporty. Můžete si zajezdit na vodních lyžích, sportovní jachtě nebo windsurfingu. Na své si přijdou i hráči golfu. Zdejší mezinárodní hřiště Wairakei International je jedním z nejlepších golfových hřišť v zemi.
Kousek na severozápad od jezera se můžete zastavit a prohlédnout si místní známé vodopády Huka falls.
Za jasného počasí jsou od jezera v dáli vidět vrcholky sopek v Národním parku Tongariro.
Národní park Tongariro je nejstarší park na Novém Zélandu. Je součástí hlavní sopečné oblasti, která se jmenuje Taupo Vulcanic Zone. Všude kolem tu na povrch uniká pára a vyvěrají horké prameny. Střídá se tu holá kamenitá půda, lávová pole, zasněžené vrcholky, vulkány, křišťálově čisté prameny, jezírka a atmosféru umocňuje zápach síry. Celá oblast i sopky mají obrovský posvátný a kulturní význam pro maorské obyvatelstvo. Dominantou celého parku jsou tři vulkány: Mount Tongariro, Mount Ruapehu a Mount Ngauruhoe. Národní park je ideálním místem pro milovníky pěší turistiky.
Pokud milujete koupání, nevynechejte při svých toulkách Novým Zélandem Northland, subtropickou oblast severně od Aucklandu s množstvím nádherných pláží a příjemně teplým mořem. Turistickým centrem je městečko Paihia v zálivu Bay of Islands. Odtud lze podnikat výlety lodí na ostrovy, do historických míst jako Russel, Kerikeri či Waitangi. Jsou zde dobré možnosti pro vodní sporty a rybaření na moři.
Přemysl Vida