Jak to chodí doopravdy: Návrhy interiérů
Bytový designér
Bytový designér je v podstatě totéž co bytový návrhář. Je to jen jiný výraz z anglického jazyka. Ať si bude takový specialista říkat designér či návrhář, měl(a) by vám pomoci s celkovou dispozicí a konceptem bytu, analyzovat rozmístění místností, vyřešit ergonomii, vybrat a navrhnout konkrétní nábytkové prvky, ale i materiály na podlahu a dveře, specifikovat textilie, výmalbu, osvětlení a ostatní doplňky. V podstatě by mělo jít o návrh interiéru na klíč. Jakou formu zvolíte, to bude záležet čistě na vaší dohodě. Někomu stačí skica, jinému vyhovuje 2D nebo 3D návrh. Důležité je, aby návrhář byl odborník a své práci rozuměl.
Bytový architekt nebo designér by měl mít potřebné vzdělání a znalosti z oboru, měl by mít přehled o materiálech a možnostech českého trhu, bezpodmínečně musí znát ergonomii a myslet nejen na estetickou, ale také praktickou stránku interiéru.
Bytový architekt
Výraz bytový architekt by měl používat pouze ten, kdo má k titulu architekt oprávnění. Pro vás, jako pro klienta, by v tom však neměl být velký rozdíl. Architekti se většinou specializují na stavby, mohou samozřejmě řešit i interiéry. Dost často se navrhuje oboje najednou. Od architekta většinou čekejte skicu či ideový návrh interiéru, který by měl jasně určit styl a koncept. Nevýhodou může být, že se architekt nebude věnovat až tak do detailu interiérům, ale to je velmi individuální. Titul nezaručuje vždy kvalitu, proto je důležitější ptát se na hotové návrhy či realizace.
Bytový dekoratér
Také se můžete setkat s nabídkou dekoratérských služeb. Jedná se v podstatě o doladění interiéru pomocí doplňků, dekorací, barev a dalších drobností. Dekoratér by se neměl pouštět do řešení dispozice nebo do navrhování kuchyní, koupelen či jiných složitějších projektů. Mělo by jít o sladění barev a vnesení atmosféry do daného interiéru, proto si dekoratéra pozvěte, když nevíte, jak vymalovat, jaký vybrat lustr, tapetu nebo nové textilie. Tato služba se často využívá i do veřejných interiérů a může se prolínat s aranžováním či podobnými službami.
Návrhy zdarma
V některých studiích vám nabídnou návrhy zdarma. V tomto případě je třeba položit si otázku, jakou kvalitu návrhy mají, kdo je tvoří a jak danému oboru rozumí. Používat jednoduchý software s typizovanými prvky není složité. Konečný výsledek je však často tristní. Další otázkou je, co vše návrh obsahuje a pokud jde o interiér jako celek, zda se v prostoru objevuje vše potřebné, nejen to, co daná firma prodává.
Jak vybírat?
Zaměřte se na reference, délku praxe a požadované vzdělání. U nás je navrhování interiérů volná živnost a tak toto řemeslo může provozovat kdokoli. To je bohužel dost nešťastná situace, protože vytvořit web či natisknout vizitku zvládne i ten, kdo oboru vůbec nerozumí. Proto se klidně dopředu na vše zeptejte, prohlédněte si již hotové návrhy a realizace, ať nejste zbytečně zklamaní.
Poptejte se po známých a podívejte se na internet, kde najdete přesné informace a ukázky referencí. Pak si domluvte schůzku a vše prokonzultujte. Zeptejte se, jak je to s úpravami a zásahy do návrhu, kolik variant je možných atd. Poté si nechte udělat cenovou kalkulaci.
Cena za návrh
Ceny za tyto služby jsou různé, někdo počítá hodinovou sazbu, jiný procento z předpokládané realizace, jiný sumu za projekt nebo si určuje cenu za metry čtvereční apod. Nečekejte, že vám designér sdělí přesnou cenu po telefonu. Pokud ano, není to dobré znamení. Buď bude cena příliš vysoká a neadekvátní, nebo je návrhář bez klientely a to nevěstí nic dobrého. Přesná cena by měla vyplynout z vašich požadavků (2D nebo 3D návrh, počet variant atd.) a hlavně z členitosti interiéru. Proto je nutná osobní schůzka, kde byste měli všechny tyto požadavky a představy probrat a také se domluvit na rozsahu projektu a formě návrhů.
Při této příležitosti rovněž zjistíte, zda jste s designérem naladěni na stejnou vlnu. Zní to možná nadneseně, ale je to jedno z klíčových kritérií.
Když se rozhodnete službu objednat, počítejte s tím, že budete pravděpodobně platit zálohu. Měla by se pohybovat kolem poloviny předpokládané celkové částky. Doplatek by měl být po ukončení prací a předání kompletní složky s projektem.
Kdy vyhledat odborníka?
Pokud již dopředu víte nebo vážně zvažujete, že si zadáte návrh bytu či jen několika místností, udělejte to co nejdříve. V případě, že stavíte dům, je nejvhodnější doba ještě před tím, než jsou hotové vnitřní příčky, rozvody vody a elektřiny, vybraná okna, parapety a podlaha. Tím předejdete zbytečným ústupkům z vaší představy o interiéru a ušetříte finance za předělávky. U rekonstrukce domu či bytu je to v podstatě to samé. V návrhu přece nejde jen o výběr tapety a závěsu, ale hlavně o kvalitní dispozici, ergonomii a sladění všech materiálů a barev.
Termíny
Nezapomeňte si domluvit časový harmonogram, abyste na návrhy nečekali několik měsíců. Počítejte s tím, že projekt nebude hotov za 14 dní. Během práce na návrhu by mělo proběhnout několik konzultací a tím byste měli konečný návrh ovlivňovat dle vašich představ a potřeb. Komunikace mezi návrhářem a klientem je stěžejní.
Doba od začátku do konce je hodně ovlivněna rychlostí vaší reakce na návrh. Není třeba, abyste reagovali ihned, ale nechte si vše projít hlavou. Prokonzultujte to s rodinou nebo přáteli. Uvidíte, že to, co pro vás byl šok, je najednou zajímavé, a to, co se vám na první pohled líbilo, není úplně ono.
Když si návrháře dobře zvolíte, ušetříte spoustu času, budete mít sladěný interiér navržený přímo pro vás a správným výběrem prvků a poradenstvím můžete ušetřit i značné finance. Pokud vám však architekt či designér nevyhovuje, raději se s ním rozlučte už na začátku a poohlédněte se po někom jiném. Je důležité, abyste si „padli do oka“, pak bude spolupráce mnohem příjemnější a na výsledku to bude vidět.
Iva Bastlová