Právní minimum
V životě se s právem setkáváme téměř neustále. V rodině, v práci i v běžném občanském životě je právo to, co nám udává mantinely chování. Nebudeme zde řešit, jak dobře jsou tyto hranice nastaveny, raději se prakticky podíváme na úskalí situací, ve kterých se s právem setkáme velmi intenzivně. Rozebereme si, jaké problémy mohou nastat při sepisování smlouvy o bezúročné půjčce, směnce a závěti.
Pozor na „kamarády“
Začněme tím nejjednodušším, tedy smlouvou o bezúročné půjčce. Představte si, že u vás znenadání zazvoní kamarádka či kamarád a požádá vás o nějakou finanční sumu. Pokud chcete vyhovět, můžete peníze samozřejmě poskytnout i na dobré slovo, ale to se vám nemusí vyplatit. Peníze se rozkutálí a ztratíte je stejně rychle, jako onoho dobrého kamaráda. Jednoduchou smlouvou si však můžete pohlídat, že vás dotyčný nevypeče. Přesné vymezení této smlouvy se nachází v paragrafu 657 občanského zákoníku, nám však bude stačit jednoduchý popis.
Nezapomeňte na formality
Smlouva musí obsahovat jednoznačné vymezení smluvních stran. Ten, kdo peníze půjčuje se nazývá věřitel a ten, kdo peníze přijme se nazývá dlužník. Ve smlouvě musíme tyto dvě strany dostatečně dobře popsat. Pro identifikaci smluvních stran je tedy potřeba uvést jméno a příjmení, rodné číslo a trvalé bydliště. Dále musí smlouva obsahovat samotný předmět smlouvy, tedy závazek věřitele poskytnout dlužníkovi finanční půjčku v předem stanovené výši. Dále musí být ve smlouvě uvedeno jak, kdy a kde dojde k předání peněz a jakým způsobem vám bude dlužník peníze vracet. Předání peněz v hotovosti si samozřejmě nechte potvrdit! Je také dobré definovat sankce, které budou ze smlouvy vyplývat v případě nesplacení půjčky v řádném termínu. V závěrečném ustanovení nezapomeňte shrnout, že obě smluvní strany souhlasí s předmětem smlouvy. Pak stačí připojit datum, místo a podpisy obou smluvních stran. Vzhledem k tomu, že není možné v rozsahu tohoto článku detailně popsat jak má celá smlouva vypadat, důrazně doporučujeme si hotovou, nepodepsanou smlouvu nechat zkontrolovat právníkem nebo nějakou znalou osobou z vašeho okolí. Vyhnete se tak mnohým nepříjemnostem!
Zkuste klasiku
Pokud se nechcete psát se smlouvou, a přesto chcete někomu půjčit peníze, můžete zvolit ještě jednu, v mnoha ohledech výhodnější variantu – směnku. Existuje několik druhů směnek, pro účel půjčení peněz mezi kamarády se nejlépe hodí tzv. směnka vlastní. Výstavce směnky se v ní zavazuje, že osobě uvedené na směnce bezpodmínečně zaplatí ve stanovené době směnečnou sumu. Výhoda směnky spočívá v tom, že pokud by vám dlužník peníze nezaplatil a vy se obrátíte na soud, je řízení velmi rychlé a bezproblémové. V případě směnky nemusíte prokazovat vznik závazku, stačí pouze předložení platné směnky. Soud pak vydá směnečný platební rozkaz, na jehož základě vám výstavce (dlužník) musí do tří dnů od doručení rozkazu částku uhradit. Pokud se tak nestane, přichází na řadu exekutor. To si ovšem většina lidí rozmyslí, neboť exekuce není zrovna laciná záležitost.
Formulář je jistota
Jak má tedy směnka vypadat? Především se s ní vůbec nemusíme psát. Stačí si pouze koupit předtištěný formulář a ten nechat dlužníka – výstavce vyplnit. Pokud byste formulář neměli, můžete si směnku napsat sami. Směnku musíme v nadpisu nazvat „Směnka“ a navíc musí být ještě v textu uvedeno, že se jedná o směnku, samotný nadpis nestačí. Dále musíme uvést, že jde o bezpodmínečný příkaz zaplatit částku uvedenou na směnce. Samozřejmostí je uvést jméno, adresu a rodné číslo toho, kdo má platit. Splatnost směnky musíme také výslovně uvést. Může se jednat o datum nebo tzv. na viděnou, tedy při předložení. Uvést musíme i místo, kde má být směnka zaplacena, a datum a místo podpisu směnky. Pak stačí pouze podpis výstavce a vše je hotovo. Obdobně jako v případě smlouvy doporučujeme investovat pár korun do předtištěného formuláře. Směnku sice není lehké zpochybnit, ale pokud uděláte formální chybu, rozlučte se s penězi.
Dědictví
Nakonec jsme si nechali listinu, která je mnohdy předmětem divokých vášní. Ano, svou poslední vůlí můžete spoustu lidí naštvat. Příbuzní vám nebudou moct přijít na jméno, rodina se rozhádá. To nejsou scénáře z béčkového filmu, ale každodenní realita. Jak je to tedy se závětí? Podstata závěti tkví v tom, že určíte, kdo po vás zdědí váš majetek. Můžete si sem samozřejmě napsat koho chcete, ale myslete na to, že v našem právním řádu existují tzv. neopominutelní dědicové. Jsou to vaši potomci a ti mají na svůj díl právo, ať chcete nebo ne. Ze zákona náleží zletilým potomkům minimálně polovina podílu, který by dědili ze zákona (bez závěti) a nezletilí dostanou v každém případě celý podíl, který by dědili podle dědění ze zákona. Manžel nebo manželka nemusí dostat z dědictví nic, ale pokud jste měli nějaké společné jmění, pak se nejdřív toto rozdělí (obvykle na polovinu) a zbytek jde do dědictví. I když tedy manžela ze závěti vynecháte, dostane svůj podíl ze společného jmění manželů.
Navštivte notáře
Jak konkrétně závěť napsat? Máme zhruba tři způsoby. Závěť můžeme sepsat vlastnoručně s vlastním podpisem, nebo si ji můžeme vytisknout z počítače a podepsat. V tomto případě, ale potřebujeme ještě dva svědky, kteří prohlásí, že se skutečně jedná o závěť a podepíší ji. Nejjistější je sepsat závěť formou notářského zápisu. To stojí zhruba 1500 Kč, ale závěť se pak dostane do centrální evidence závětí a je v podstatě nezpochybnitelná. Navíc se tak vyhnete formálním chybám při psaní. Tak jako u smlouvy musíte i u závěti co nejpřesněji identifikovat dědice, podíly, případně věci, které jim připadnou. Závěť vždy píšeme sami za sebe. Společná závěť manželů je neplatná. Nesmíme si také v závěti klást žádné podmínky. Důležitá je i možnost vydědění vašich dětí. Tento akt se netýká přímo závěti a je nutné ho provést zvlášť. Zákon přesně vymezuje, kdy můžete potomka vydědit. Ve zkratce je to: když vám neposkytl pomoc v nemoci či ve stáří, byl odsouzen za úmyslný trestný čin minimálně na jeden rok, neprojevuje o vás zájem nebo vede trvale nezřízený život.
Na závěr bychom chtěli důrazně doporučit návštěvu právníka před sepisováním složitějších právních dokumentů. Za jeden až dva tisíce korun budete mít klid na duši a nebudete se muset trápit s představou, že jste někde udělali chybu a smlouva nebo závěť je neplatná.
Ondřej Pilát