Skladování kosmetiky - Kdy je čas říct sbohem
Když náš oblíbený parfém, krém či rtěnka jednoho dne změní barvu, vůni či konzistenci, je většině z nás jasno. Musí do koše (i když nám při tom srdce krvácí). Ne vždycky ale dokážeme na první pohled odhalit, že kosmetický výrobek má to nejlepší za sebou. A pak stojíme před dilematem. Vyhodit, nebo namazat? Riskovat v tomto případě rozhodně nedoporučujeme. Zánět spojivek, co vám otráví život na několik dní, ekzém nebo zjištění v půlce večírku, že vám šminky jaksi stékají z obličeje, vám za to nestojí. Takže co s tím? Zkuste malý trik. Nenápadná nálepka s údajem o dni, měsíci a roce, kdy jste produkt poprvé použily, vám rozhodování ohledně likvidace výrazně usnadní.
Kam s ní?
Obecně platí, že všechna kosmetika by se měla skladovat při teplotě okolo 20 °C a ideálně na nějakém tmavším místě. Dejte pozor, aby to nebylo blízko topení či tam, kde na ni může svítit slunce. Ideální je skříňka v koupelně. Ovšem za předpokladu, že v ní není zabudované světlo a taky pokud nemáte ve zvyku proměnit tuto místnost jednou denně v parní lázně. Rovněž nekupujte zbytečně obří balení (i když jsou někdy tak ekonomicky výhodná!), protože je pak nestihnete spotřebovat.
Podléhají zkáze zn. Okamžitě
Spotřebujte do: 1-12 týdnů po otevření
Ampule určené k jednorázovému použití spotřebujte ihned. Obsahují totiž málo (pokud vůbec) konzervačních látek. Totéž platí i pro vzorečky krémů, masky a zábaly v malých sáčcích. Pokud se vám nepodaří použít celý jejich obsah najednou, doporučujeme je vypotřebovat hned následující den. Posledním zástupcem kosmetiky s jepičím životem jsou oční krémy. Ty, ač konzervační látky obsahují, byste měla vymazat zhruba do 3 měsíců od prvního použití.
Krása na půl roku
Spotřebujte do: 6 měsíců po otevření
Krémy a pleťová mléka vydrží 3 až 6 (někdy i 7) měsíců. Obecně ale platí: čím větší je obsah vody v produktu, tím kratší je jeho trvanlivost. Mléka proto spotřebujte rychleji než krémy. Počítejte taky s tím, že přírodní kosmetika bez konzervačních látek anebo produkty s vitamínem C ztrácejí svou účinnost zhruba o 3 měsíce dřív než ostatní krémy! Totéž platí i pro pleťové masky. Další produkty, které můžete s klidným svědomím používat maximálně půl roku, jsou řasenky, tekuté oční linky a vlasové balzámy. Zrovna tak samoopalovací přípravky je po otevření nutné spotřebovat během jedné sezóny. Na vzduchu totiž oxidují a ztrácí tak svůj samoopalovací účinek. I když pokud jsou v lahvičce s dávkovačem, mohou vydržet až 12 měsíců.
Prodloužená trvanlivost
Spotřebujte do: 1 roku po otevření
Našla jste doma zbytky opalovacího krému z loňska? Dobrá zpráva je, že ho klidně můžete použít i letos. Testy ochraných UV filtrů prokázaly, že bez úhony přežijí celých 12 měsíců. Také oblíbený make-up či korektor vydrží ve vaší kosmetické taštičce zhruba rok a tuhé make-upy a korektory dokonce ještě o trochu déle. Pokud ale make-upy mícháte, používejte k tomu speciální mističky a směs si nepřipravujte na déle než dva, tři dny dopředu. Do 1 až 2 let po otevření byste měla spotřebovat laky na nehty. Čím jsou starší, tím více houstnou a špatně se nanášejí. Problém těch rychloschnoucích zase je, že rychle vysychají. Stejnou životnost (1 až 2 roky) mají i parfémy. Ty časem mění barvu a hlavně vůni, i když taky záleží na druhu parfému. Citronové aroma třeba vyprchá mnohem rychleji než kořeněná vůně dřeva. Obecně platí, že čím více alkoholu váš oblíbený parfém obsahuje, tím déle přežije.
Běžci na dlouhou trať
Spotřebujte do: 2 až 3 let po otevření
Z dekorativní kosmetiky sem patří rtěnky, které se nejpozději po 3 letech začínají drobit a lepit, a taky lesky na rty. Paradoxně platí, že čím větší je jejich pečující účinek (čím více obsahují tuků), tím kratší je jejich životnost. Rovněž až 3 roky můžete s klidem používat stíny, tvářenky a kosmetické tužky. Co se týče odličovačů a čisticích gelů s obsahem alkoholu (prodlužuje trvanlivost) a tenzidů (ničí bakterie), ty můžou ve vaší koupelně ležet bez povšimnutí celé 2 roky a nic se jim nestane. Přírodní čistící přípravky bez tenzidů a alkoholu ovšem spotřebujte co nejrychleji. Tři roky vám bez problému vydrží pleťová voda s obsahem alkoholu a produkty pro vlasový styling. Čistící tělová kosmetika jako šampony, sprchové gely nebo koupelové pěny bez újmy přežijí stejnou dobu, jen je vždy potřeba láhev dobře uzavřít.
Nezničitelní
Spotřebujte do: 5 až 150 let po otevření
Až pětiletou životnost mají kompaktní pudry a tvářenky, ale jen v případě, že kosmetické štětce, polštářky či aplikátory, kterými pudr nanášíte, pravidelně čistíte (properete je ve směsi odličovače a horké vody). No a naprosto nejodolnějšími kosmetickými matadory jsou volný pudr (tedy pokud nezvlhne, to pak začne tvořit hrudky) a deodoranty. Ty vám vydrží na věky věků.
Jak prodloužíte jejich životnost
Rtěnka: Nevystavujte ji přímému slunci, může se pak začít tzv. potit. Když potom znovu uschne, vypadá, jako by byla potažena vrstvou plísně. Pokud má ale rtěnka nezměněnou konzistenci a pořád hezky voní, můžete ,,plíseň" bez obav setřít a rtěnku používat dál.
Řasenka: Kartáček řasenky umyjte každý měsíc v odličovači a pravidelně čistěte uzávěr řasenky a hrdlo kolem otvoru.
Tužky na oči: Před ořezáváním ji schovejte na hodinku do ledničky. Ztvrdne a nebude se pak lámat.
Kompaktní pudr a tvářenka: Pokud máte hodně mastnou pleť, používejte při jejich aplikaci každý den nový vatový tamponek. Pokud se pudr přece jen jednou znečistí, opatrně vrchní vrstvu setřete.
Make-up: Pravidelně, nejlépe jednou týdně, čistěte jeho uzávěr.
Oční krém: Kupujte takový, co se prodává v malé tubičce s úzkým hrdlem.
Lak na nehty: Pokud stářím hodně zhoustne, zřeďte ho odlakovačem. Počítejte ale s tím, že to sníží jeho kvalitu.
Parfém: Nevystavujte ho přímému slunci a uchovávejte ho nejlíp v chladu a na tmavém místě. Před světlem ho může dobře ochránit třeba původní papírový obal.
Krém a tělové mléko: Skladujte je v chladu a suchu, ale ne v ledničce. Dávejte přednost aluminiovým tubám nebo lahvičkám s pumpičkou. Proniká do nich míň vzduchu a s ním i míň bakterií. Krém nenabírejte prsty, ale špachtličkou, kterou jednou týdně myjte v horké vodě.
Šampon a mycí gel: Pečlivě ho zavírejte a dávejte pozor, aby se do něj nedostala voda a s ní bakterie.
Popisek u obrázku otevřeného krému:
Tato značka na kosmetickém produktu vám říká, do jaké doby po otevření (do kolika měsíců) musíte výrobek spotřebovat. Pokud výrobek tuto značku nemá, znamená to, že jeho expirační doba je kratší než 30 měsíců. V tom případě se řiďte datem na obalu uvedeným za ,,Spotřebujte do".
Michaela Karavarakis