SUPER (ne)výhodné nákupy
Elektronické obchody
Než se rozběhly internetové aukce, platilo několik základních pravidel, jak na internetu nenaletět – a to především při nákupu v e-shopech. Hlavní ze zásad bylo najít na stránkách kontakt na společnost provozující internetový obchod, v ideálním případě IČO a telefon, kde si lze objednávku ověřit a zavolat si kvůli případným dotazům. Pokud šlo o neověřený a neozkoušený obchod, znělo další pravidlo: Neplatit předem! Tyto doby jsou již dávno pryč, i když pravidla samozřejmě stále platí, jen my jsme již více opatrní. Dnes na nás „vychytralí“ prodejci straží jiné pasti. Jsou to například obchodní podmínky, které čte jen málokdo z nás. Stačí si například při osobním převzetí vyzvednout zboží o pár dní později a musíte zaplatit několika set korunové penále. I když se může zdát, že to porušuje etický kodex prodejce, nenaděláte nic. Zaplatit musíte, jinak se můžete setkat i s exekutorem. Z výhodného nákupu se tak stává noční můra a po zaplacení penále si můžete akorát rvát vlasy.
Dalším úskalím je dostupnost zboží. Výrobku s absolutně bezkonkurenční cenou se dočkat nemusíte, i když na stránkách najdete informaci, že byl skladem. V lepším případě se dočkáte omluvy a nabídky alternativního produktu. Nepříjemnost nastává, pokud na výrobek spěcháte – jde o dárek či potřebu na dovolenou. Větší problém přijde v případě, kdy jste zboží zaplatili ihned při objednání. Alternativní výrobek nebývá již tak cenově výhodný ba naopak. Nebo zkuste zažádat o vrácení peněz zpět a jen tajně doufat, že se vám částka vrátí v brzké době na účet. Hlídejte si také cenu dopravného a balného. Tato položka a s ní spojené informace a podmínky může být v mnoha případech rozhodující ve výběru a konečné ceně.
Nákup na internetu ze zahraničí
U mnoha z nás ještě panuje pocit, že nákup na internetu ze zahraničí je podezřelý. Pokud jde o známé a ověřené obchody, je to často větší jistota než neznámý český obchůdek. Některé zboží však do České republiky z USA dostat jen tak nejde. V tom případě lze využít několika firem, které zboží zakoupí na místě a vám následně pošlou. Buďte ale ostražití a všechny podmínky si pečlivě prostudujte a raději se řiďte referencemi. Zde stojí za zvážení, zda se nákup finančně vyplatí. Vyvstává otázka, zda riskovat a co dělat v případě reklamace. Od dubna za zboží zakoupené v zemích mimo EU a dovezené do ČR v hodnotě vyšší než 22 EUR zaplatíte daň z přidané hodnoty ve výši 20 % a u výrobků v hodnotě nad 150 EUR zaplatíte navíc clo. Více informací najdete na www.celnisprava.cz.
Internetové aukce
Další možností, jak si něco pořídit za bezkonkurenční cenu, jsou internetové aukce. Tato služba se poslední dobou rozmáhá a nabídek začíná být nespočet. Pokud nehledáte něco konkrétního, můžete se ve velké nabídce zboží za chvíli ztratit. To však není to nejhorší. I zde můžete naletět. I když se provozovatel aukčního serveru prezentuje bezpečným nákupem, i ten má však své hranice. Je sice pravda, že pokud zboží zaplatíte a nedostanete je, provozovatel garantuje po jistých krocích vrácení částky až do výše dvaceti tisíc korun. Ale co se stane, když zboží dostanete a neodpovídá popisu či kvalitě?
Příklad za všechny
Máme tu pro vás jeden příklad za všechny: nákup značkové kabelky. Po objednání zboží ihned zaplatíte bankovním převodem. Na zboží čekáte několik týdnů, ale nebuďme hnidopiši, stát se může cokoliv. Kabelku nepoužíváte ani týden a začne se kolem uch trhat, což je u tohoto typu zboží hodnoceno jako skrytá vada. Evidentně je to způsobeno velmi jemným materiálem a špatným střihem. Upozorníte prodejce s dotazem, jak je možné v reklamaci postupovat. Dostane se vám možnosti slevy nebo vrácení zboží. Přesnou hodnotu slevy se dozvíte po více než čtrnácti dnech. Sleva není dle vašeho názoru adekvátní poškození, a tak se rozhodnete zboží vrátit. A co se nestane! Po zaslání kabelky zpět prodejci se vám dostane odpovědi, že reklamaci nelze uznat, protože chybí malá papírová visačka. Upozorníte prodejce, že nejde o odstoupení od smlouvy, ale o reklamaci nekvalitního zboží. Visačka je při uznání reklamace ze zákona irelevantní stejně jako původní obal a další nesmysly, se kterými se můžete setkat. Po několika nekonečných emailech, konzultacích s právníkem a několika organizacemi na ochranu spotřebitele kontaktujete provozovatele aukčního serveru, protože vám již dochází trpělivost. Nastává další kolečko korespondence. Zajímá vás výsledek? Dozvíte se, že prodejce kabelky nemá živnostenský list ani podnikatelský účet u serveru, proto na něj není páka. Právo je sice na vaší straně, ale jak ho vymoci. Můžete trávit další čas a jít soudní cestou, jak vám provozovatel doporučí. Kdo z vás má na to ještě chuť? Takže se nakonec spokojíte se slevou a nekvalitní kabelkou, aby toho byl už konec.
Na závěr
Je třeba dobře uvážit, zda každá výhodná cena, je opravdu výhodná a hlavně pro koho. Zda ušetření pár korun vás zbytečně nerozčílí a nesebere mnoho tak cenného času a peněz. Čtěte proto všechny obchodní podmínky a poptejte se známých. Zjistíte, že negativních zkušeností je s prodejem po internetu ještě mnoho a z toho je třeba se poučit. Naše příklady totiž nejsou jediné. Nemávněte nad tím rukou a alespoň to pošlete dál a udělejte neserioznímu obchodníkovi negativní reklamu. Co říci na závěr? Můžeme jen doufat, že „vychytrálkové“ rychle zkrachují a oberou o peníze a čas co nejméně z nás nakupujících a že i legislativa se změní, aby si každý nemyslel, že si může všechno dovolit. Protože právě stávající právní podmínky přejí „obchodu“ tohoto typu.
Iva Bastlová