Vlastní web snadno a rychle
Určitě jste si už taky při toulkách internetem všimly, že některé weby, tedy jejich forma a obsah, působí tak nějak – dětsky. „Ahojky návštěvníčci, doufám, že se vám bude můj nový webík líbit. Budu sem dávat své oblíbené zpěvačky, účesy a zvířátka.“ No je tohle možné? Ale ano, sestavit vlastní webové stránky je totiž dneska tak jednoduché, že to zvládne i dítě školou povinné. Dobrá zpráva totiž zní, že zatímco dříve byla tvorba webu vyhrazena profesionálům, dneska už to zvládne každý, aniž by musel ovládat základy programování. Další potěšující okolnost je, že se kvůli tomu ani nemusíte učit anglicky. Existuje už totiž i několik českých projektů umožňujících vytvářet osobní webové stránky, firemní prezentace nebo e-shopy. Ukážeme vám, jak na to:
Krok č. 1: snadno, rychle a zdarma
Díky zmíněným webovým generátorům budete moci po – často bezplatné – registraci využívat určitý úložný prostor (obsah stránky, například fotky, se totiž musí někam
Webnode není jediný
Vaše nové stránky mohou vzniknout i za pomoci jiných webových generátorů. K nejznámějším patří například inPage (www.inpage.cz) nebo opravdu jednoduchý projekt eStránky.cz (www.estranky.cz) pro méně náročné. A pokud rády využíváte služby společnosti Google, vyzkoušejte i Weby Google (sites.google.com). Tvorba stránek je opět velmi jednoduchá a srozumitelná, s mnoha možnostmi pro úpravy.
Zapište si do blogu
Pokud chcete na internetu publikovat pouze svoje názory a články, nemusíte ani vytvářet webové stránky. Stačí si zdarma zřídit internetový deníček – blog, třeba velmi jednoduše prostřednictvím e-mailu. Asi nejpoužívanější službou je v tomto případě Blogger od Google (www.blogger.com).
Slovníček
Doména druhého řádu je označením pro název, který stojí v doméně jako druhý od konce, před národní koncovkou (.cz, .com, .de apod.) Doménou druhého řádu je tedy například www.lookmagazine.eu. Adresa stránek je tak lépe zapamatovatelná a web působí profesionálněji. Registrace české domény druhé úrovně vás v současnosti přijde asi na dvě stě korun ročně.
Doména třetího řádu je název předcházející v adrese doméně druhého řádu. Právě tato doména vám bude přidělena při bezplatné registraci například na Webnode. Vaše stránky pak mohou mít třeba takovýto název: www.andula.webnode.cz.
Úložný prostor je kapacita diskového prostoru, která vám bude při vytvoření vašich webových stránek poskytovatelem přidělena. Nesmíte ji překročit, ale můžete si za další prostor připlatit.
Administrace je rozhraní webu, kam máte přístup pouze vy jakožto správce a právě v tomto prostředí můžete své stránky upravovat.
Pokud jste se tedy rozhodly pro tuto snadnou, rychlou a bezplatnou cestu, zbývá už jen zvolit konkrétní generátor webových stránek. Řekněme, že jste si vybraly jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších – projekt Webnode (www.webnode.cz).
Krok č. 2: zaregistrujte se a snažte se
Nebudeme zabíhat do podrobností, ty už s pomocí průvodce tvorbou webu zvládnete hravě samy. Shrneme jen to hlavní, abyste měly ještě před usednutím před počítač představu, na co se musíte připravit a hlavně můžete těšit.
Nejprve vás čeká registrace na domovské stránce www.webnode.cz. Následně vyplníte adresu svých budoucích stránek (tedy doufejte, že vaše vysněné jméno ještě není obsazené), svou e-mailovou adresu a heslo, které si samy zvolíte. Klepnutím na tlačítko Registrovat a vytvořit nový web jste právě udělaly první krok k existenci svých vlastních stránek. Teď se můžete pustit do jejich „modelování“ – průvodce Webnode vás nejdřív vyzve, abyste upřesnily, zda se bude jednat o osobní nebo firemní stránky či e-shop. Také zadáte název a slogan svého webu a pak už můžete přejít k úpravě jeho vzhledu.
Tady už tvůrci udělali kus práce za vás – stačí zvolit některou z předem připravených šablon. Má to i své nevýhody – pokud si s úpravou stránek nedáte žádnou práci, nebudou se nijak zvlášť lišit od spousty jiných, na které narazíte na internetu. Ale při troše invence může být výsledek opravdu pěkný – stačí si pak trochu pohrát s barvami, změnit obrázky, písmo, doplnit další prvky apod. To vše, včetně šablony, můžete upravovat i kdykoliv později u již fungujícího webu, aniž byste přišly o vložené texty nebo fotky.
Krok č. 3: finty a zlepšováky
Hlavní kus práce máte za sebou – své nové stránky jste zaplnily důležitými informacemi a zajímavými texty, přidaly své fotky a obrázky, možná jste dokonce vložily vlastní logo. S tím vším vám pomohly srozumitelné pokyny, které na vás „vyskakují“ téměř kamkoliv se s kurzorem myši „vrtnete“. Navíc pokud jste zvyklé pracovat v aplikacích Microsoft Office (což jste téměř jistě, pokud vám počítač neslouží výhradně k pročítání internetu), bude pro vás tento webový generátor příjemně známým prostředím. Administrace Webnode totiž tak trochu připomíná panel nástrojů v Microsoft Office.
A k tomu se co chvíli někde v rámečku objeví tip pro další práci – je vám tak naznačeno, že obsah svých stránek můžete rozšířit například o Anketu, nebo že důležitou tečkou za vaší snahou bude kliknutí na tlačítko Publikovat – teprve pak budou změny (nejen současné, ale i jakékoliv v budoucnu) viditelné pro návštěvníky vašich stránek. Veškeré úpravy totiž provádíte v tzv. administračním prostředí, které připomíná vizuální editor – tedy jak stránky vidíte vy v tomto editoru, tak je uvidí i ti, kteří na ně zavítají. Práci na novém webu můžete samozřejmě kdykoliv přerušit – a zase se k ní vrátit opětovným přihlášením z domovské stránky Webnode.
Vraťme se ještě ke zmíněné Anketě – ta bude, stejně jako třeba počítadlo návštěv, fotogalerie nebo diskuzní fórum, dalším prvkem, který může dodat vašemu webu na zajímavosti nebo dokonce profesionalitě. Všechny je najdete na horním panelu v sekci Ostatní. Zajímavé je i tlačítko Zabezpečení, jímž nastavíte ochranu stránek, takže se na ně dostanou jen ti, kdo znají heslo. Úplně vpravo nahoře se odkazem Moje projekty přepnete do hlavní administrace Webnode, kde si můžete založit další stránky nebo zaregistrovat vlastní doménu druhého řádu (najdete ve Slovníčku). Tady už ale hranice absolutní „zadarmovky“ končí.
Nějaká rada na závěr? Tu snad ani nepotřebujete. Teď už jen záleží na tom, čím svůj nový prostor na webu zaplníte. A tak vašim stránkám popřejeme „výživný“ obsah, dlouhou životnost a vysokou návštěvnost.
Kateřina Sedláková
Foto: Shutterstock
ZATÍMCO DŘÍVE BYLA TVORBA WEBU VYHRAZENA PROFESIONÁLŮM, DNESKA UŽ TO ZVLÁDNE KAŽDÝ.